آکوستیک و فیزیک صوت

واخنش و رزونانس صدا

محدوده­ قابل قبول برای زمان واخنش صدا را می­توان از طریق آزمایش­های سیستماتیک شنیداری به دست آورد برای مثال با ارائه­ یک سخنرانی یا بخشی از موسیقی به تماشاگران آزمایشی برای به دست آوردن نتایج قابل...

دامنه توان صوت

توان عبارتست از مقدار انرژی در واحد زمان

استودیو

صفحه اتصالات (Patch Panel)

در هر استودیو صدا یا نودال صدا برای اتصال ورودی ها و خروجی ها به نقاط مختلف لازم است از یک صفحه اتصال نقاط گوناگون به یکدیگر استفاده شود.

اتصال استریو، اتصال RCA

این جک ها اغلب در حوزه دستگاه های صوتی اولیه و نیمه حرفه ای برای اتصال آن به کاربردهای نامتقارن Unbalance یا دو سیمه استفاده می شود.

انتخاب هدفون‌ مناسب برای میکس

به مانند بلندگوها، صدای هر ساخت و مدل هدفون متفاوت بوده و به همان اندازه که پول می‌دهید محصول با کیفیت می‌خرید. با‌این‌حال می توان هدفون‌های بهتری را با صرف هزینه کمتر گزینش کرد.

مقدمه ای بر ساب ووفرها

امروزه سابووفرها-بیشتر به‌جهت پذیرش عرف عمومی تا استفاده صوتی از آن‌ها- تقریباً عضو ثابت و استاندارد هر های‌فای مدرن و سیستم مانیتورینگ استودیوها هستند.

مفهوم ساب ووفر

امروزه سابووفرها-بیشتر به‌جهت پذیرش عرف عمومی تا استفاده صوتی از آن‌ها- تقریباً عضو ثابت و استاندارد هر های‌فای مدرن و سیستم مانیتورینگ استودیوها هستند.

تعداد ساب ووفرها

امروزه سابووفرها-بیشتر به‌جهت پذیرش عرف عمومی تا استفاده صوتی از آن‌ها- تقریباً عضو ثابت و استاندارد هر های‌فای مدرن و سیستم مانیتورینگ استودیوها هستند.

ارتفاع بلندگوهای مانیتور

همانطور که پیش تر گفته شد توییتر بلندگوهای مانیتور باید به سمت گوش باشد.

چیدمان بلندگوهای مانیتور

مکان و چیدمان مانیتورها امری بسیار مهم و تعیین کننده در میکس و مستر است. گرچه با رعایت نکاتی بسیار ساده بسیاری از مشکلات در این زمینه حل می شود؛ ولی عدم رعایت آن ها احتمال ضبط و یا میکس ناموفق را...

جایگذاری مانیتورها نزدیک به دیوارها

قرار گرفتن منبع صوت نزدیک به یک مرز شدت صدا را 3 دسی بل، نزدیک به دو سطح 6 دسی بل و در کنج 9 دسی بل افزایش می­دهد.

بلندگو مانیتور با کابینت بسته

در این مقاله به انواع ساختار مانیتورها (بلندگوهای مانیتور) می¬پردازیم. ساختارهای الکترونیکی مانیتورهای اکتیو(Active monitors)، پسیو(Passive monitor)، Bi-wired و bi-amped و انواع کابینت¬های...

مانیتورهای رفلکس - پورت دار

معمول‌ترین طراحی بلندگو عبارتست از رفلکس یا کابینت پورت‌دار، که امکان استفاده عمدی از رزونانس کابینت را فراهم می‌آورد.مزیت این کار استفاده از صدای بیرون آمده از پشت مخروط بلندگو است.

مانیتورهای خط انتقال

نوع سوم کابینت نوع خط انتقالی است و در حال حاضر، تنها یکی از سازندگان بلندگوهای مانیتور از این روش استفاده می‌کند PMC در کشور بریتانیا. همانند روش رادیاتور پسیو، خط انتقال از چند منظر ترکیبی از...

بلندگوهای مانیتور توان دار (Powered)

روش مرسوم تولید بلندگوها استفاده از کراس اور با سطح بالا است که تمامی پهنای باند فرکانسی، یعنی خروجی توان بالای یک تقویت‌کننده توان را در بر‌گرفته، و آن سیگنال را به دو یا چند باند فرکانسی مجزا...

اتصال XLR

جک های اتصالی صدای سه پین، سری XLR-3 برای کاربرد در صنعت صدای حرفه ای تعیین گردیده است.

کابل های بالانس(Balanced) و غیر بالانس(Un balanced)

این کابل نامتقارن که مصارف غیرحرفه ای دارد دارای دو سیم است. سیم اصلی که حامل سیگنال است و سیم شیلد یا زمین که در ضمن وظیفه بازگشت سیگنال را نیز به عهده دارد. در این نوع کابل ها امکان تاثیرگذاری بر...

اتصالات DIN

در جک های DIN-3 پین شماره ۱ حامل سیگنال رفت (in phase) است که اصطلاحا پین hot نیز به آن اطلاق می گردد. پین شماره ۳ حامل سیگنال برگشت Return است که به این پین نیز اصطلاحا پین Cold گفته می شود.

سیستم صوتی ماشین

برندهای سیستم صوتی ماشین

امروزه با پیشرفت های حاصل شده در زمینه های مختلف، کابین خودروها نه تنها محل آزار دهنده و ملال آوری نیست بلکه بعضا می تواند آرامس و آسایشی بیشتر از منزل را برای سرنشینان فراهم کند.