مقایسه محبوبیت DAW ها

در نظرسنجی سایتproducerspot.comکه توسط بیش از5000 کاربر پاسخ داده شد، Abletonدر در رتبه نخست قرار گرفت، سایر DAW ها عبارت بودند از

شناخت خطوط حامل در آهنگسازی

چنانكه می‌دانید در نوشتن زبانهای فارسی و انگلیسی و... همواره حروف بر روی یك خط و پشت سر هم نوشته می‌شوند اما نت‌های موسیقی روی یك خط قابل نوشتن نیستند.

مفهوم کلید در آهنگسازی

كلید نشانه‌ای است كه در ابتدای حامل قرار می‌گیرد و باعث شناسایی یك نت در روی یكی از خطوط حامل می‌شود. وقتی چنین اتفاقی پیش آمد.

شناخت خطوط اضافی در آهنگسازی

شاید برای خواننده پرسشی ایجاد شود كه چه احتیاجی به كلیدهای متفاوت داریم؟ مگر نمی‌شود تمام آهنگ‌ها را با یك كلید نوشت؟

گستره صداها در آهنگسازی

در موسیقی اصوات از نظر بسامدی به چهار دسته تقسیم شده‌اند و جالب اینكه این كار با توجه به صدای آوازی انسان صورت یافته است.

تعریف پرده و نیم پرده در آهنگسازی

در آغاز كتاب با نام نت‌های هفتگانه موسیقی آشنا شدیم و دیدیم كه مهمترین عامل تشخیص نت‌ها از یكدیگر و شخصیت دادن به آنها بسامد هر نت بود و هفت نت موسیقی تنها با بسامدهای مختلف بوجود می‌آیند.

تعریف فاصله در آهنگسازی

پیش از این در بحث پرده و نیم‌پرده دانستیم كه اختلاف بسامد دو نت، سبب ایجاد فاصله می‌شود و این فاصله صرفاً بسامدی است.

فاصله های ترکیبی و هماهنگ در آهنگسازی

وقتی در یك نظام هفت نتی، یك دور كامل نت ها را فاصله سنجی كنیم، مجدداً به نت آغازین می رسیم، با این تفاوت كه بسامد آن درست دو برابر بسامد نت آغازین است.

مفهوم ارزش زمانی در آهنگسازی

تاكنون با مفهوم نت آشنا شدیم و دانستیم كه هر قطعه موسیقی در اثر حركت زیر و بمی نت‌ها بوجود می‌آید. حال یك پرسش: اگر بخواهیم آهنگی بنوازیم، هریك از نت‌ها چقدر باید كشیده و نواخته شوند؟

تقسیمات زمانی در آهنگسازی

در موسیقی به منظور بهره‌گیری درست از واحد زمان و اجرای منظم قطعات، نت‌ها را ارزش‌گذاری زمانی كرده‌اند. به این ترتیب كه یك علامت برای واحد زمان موسیقی در نظر می‌گیرند و سپس سایر نت‌ها را به لحاظ...

شناخت ضرب در آهنگسازی

مقدار كشش زمانی میزان به تنهایی نمی‌تواند شخصیت یك قطعه موسیقایی را نشان دهد. برای درك این موضوع به طرح نمادین در نگاه كنید.

تعریف ریتم یا وزن در آهنگسازی

موسیقی یك هنر شنیداری است و عمل شنوایی هم وابستگی زیادی به زمان دارد. شما فقط در حین اجرای زنده و یا پخش غیر زنده می‌توانید آهنگی را بشنوید.

استفاده از سکوت در آهنگسازی

آیا می‌توانید حدس بزنید سكوت در موسیقی چه مفهومی دارد؟ شاید تصور كنید سكوت به معنی عدم اجرا یا پایان دادن به بخش موسیقی باشد كه این اندیشه تا حدی درست است.

تعریف میزان، کسر میزان و انواع آن در آهنگسازی

قدما موسیقی را بخشی از علم می‌دانستند و آن را همسنگ با دانش ریاضی قرار داده‌اند. این پندار البته بی‌دلیل نیست چرا كه موسیقی یكی از دقیق‌ترین پدیده‌هاست و هر تغییر و تحولی در آن هر چند احساسی باشد...

خطوط اتحاد و اتصال در آهنگسازی

گاهی لازم می‌شود كشش زمانی یك نت به اندازه‌ای اضافه شود كه با نشانه‌های موجود ممكن نباشد؛ برای مثال اگر كشش یك نت به اندازه یك سیاه و یك دولا چنگ باشد، چگونه می‌توان آن را نشان داد. به این گونه...

استفاده از سنکوپ در آهنگسازی

یكی از كاربردهای خط اتحاد ایجاد سنكپ است كه باعث می‌شود ضرب قوی ابتدای میزان بصورت ضعیف درآید و در واقع ادامه‌ای از ضرب پیشین باشد.

نشانه های کمکی در آهنگسازی

در نوشتن نت موسیقی، برای جلوگیری از پیچیدگی و شلوغ شدن صفحه نت، از علامت هایی بهره می گیرند تا نت نویسی تا حد امکان ساده تر انجام شود.

انتخاب نرم افزار ضبط (DAW) مناسب

کامپیوتر‌های قوی‌تر یعنی نرم افزار ‌های قوی‌تر , و در صنعت موسیقی این موضوع را به طور واضح می‌بینیم. قدرت یک DAW در اوایل قرن 21 به هیچ وجه قابل مقایسه با بهترین DAW های 2016 نیست.

نرم افزار LOGIC RPO

Logic یکی از محبوب‌ترین DAW های محبوب در بازار است. مهم‌تر از این دارای جذاّیت کراس‌اُور است که رقیبی در بین DAW ها ندارد. موزیسین های زیادی از هر سبکی از LOGIC را برای طراحی ساده و کاربردی ، ابزار...

نرم افزار Pro Tools

Pro toolsنسبت به دیگرDAW ها خاص تر است، زیرا به طور خاص برای مهندسی صدای حرفه ای، میکس و مسترینگ طراحی شده است.