هفته‌ی بزرگداشت چکناواریان با اجرای آنسامبل تهران آغاز شد

«رازمیک اوحانیان» -رهبر گروه کر ارکستر سمفونیک تهران- نیز درباره‌ی چکناواریان گفت: «از آثار استاد چکناواریان در این 50 سال بالغ بر 7 هزار صفحه تولید شده است ضمن اینکه دو ماه پیش هم همه کارهای ایشان به کتابخانه موزه موسیقی اهدا شد. کارهایی که امروز برای شنیدن آن‌ها به اینجا آمده‌ام قطعاتی از ایشان است که سال‌هاست اجرا نشده‌اند. از این نظر بسیار خاص هستند که برای سه ساز ضربی و سه پیانو نوشته شده و قرار است توسط نوازنده‌هایی از کشور سوئیس و ژاپن نواخته شود.»

او این حرکت را ارزشمند و باعث امیدواری برای موزیسین‌های دیگر دانست. در این برنامه قطعات «موذر» و «باله فانتاستیک» نواخته شد. گلوریا د پیانته ویچین، جولیانو گرانیتی پیانیست‌های برجسته ایتالیایی، ماریا د پیانته ویچین نوازنده و سولیست ایتالیایی، پیترو اسکیوتو نوازنده ترومپت ارکستر فیلارمونیک اسکالا میلان از جمله نوازندگان خارجی بودند که این اجراها را همراهی می‌کردند؛ همچنین یاسمین کیمیاوی نوازنده ساز ابوا که فارغ‌التحصیل از دانشگاه هنر فرانکفورت آلمان است در قطعه «موذر» به نواختن ساز ابوا پرداخت. در پایان برنامه،‌ «باله فانتاستیک» که چکناواریان در سال 1958 تا 1961 در زمان اقامت خود در وین نوشته اجرا شد.

این برنامه که با حمایت حامی مالی شرکت هاکوپیان برگزار شد، سومبات هاکوپیان بنیان‌گذار، عضو هیئت مدیره و مدیرعامل این شرکت با عنوان اینکه آثار چکناواریان به گذشته‌های ما برمی‌گردد و حس و حال آن زمان را بازسازی کرده درباره انگیزه حمایتی‌شان از این مراسم بزرگ گفت: «استاد چکناواریان روی نواهای ارامنه و ایرانی به یک اندازه کار کرده و برای ما بسیار ارزشمند است که بتوانیم تمام ساخته‌های ایشان را بشنویم. حمایت از هنر کمکی به سالم زیستن جامعه است خصوصاً برای جامعه امروزی که پر از تنش‌های مختلف است و مردم نیاز به امید و آرامش دارند.»‌

اما در مراسم  «چکناواریان و سینما» در خانه‌ی سینما که از ساعت ۱۶ در سالن شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود، خسرو سینایی، بهنام صبوحی و محسن ثقفی پیرامون تصنیفات چکناوریان برای سینما سخنرانی خواهند کرد، همچنین امروز جمعه ۱۵ دی‌ماه فیلم «زیارت گیومری» در خانه هنرمندان نمایش داده می‌شود. این فیلم به زلزله سال 1997 ارمنستان و لوریس چکناواریان می‌پردازد که برای کمک به مردم زلزله‌زده کنسرتی در آمریکا می‌دهد و همچنین با پای پیاده و برای جمع کردن هدایا مسیر طولانی ایروان تا گیومری را می‌رود.
در این برنامه زوایای دیگری از زندگی استاد چکناواریان برای علاقه‌مندان نمایش داده خواهد شد و ساخته‌های لوریس چکناواریان برای سینما با حضور خسرو سینایی بررسی می‌شود.