نشست صمیمانه هنرمندان ایرانی ارمنی برگزار شد

«ساناز آریان‌فر» -مدیر نگارخانه مریم و دبیر برگزاری این برنامه- نخستین سخنران این مراسم بود: «آنچه همه ما ایرانیان بر آن تاکید داریم، این است که ما، ارامنه عزیز را به عنوان یکی از اقوام ایرانی دوست و تاکید داریم که تاثیرشان بر هنر ایران بر کسی پوشیده نیست.»

«روبرت بگلری» -رییس هیأت امنای خلیفه‌گری ارامنه- دیگر سخنران این مراسم بود: «واقعیت این است که ارج نهادن به هنرمندان گرچه ایده و ابتکار خوبی است و این موضوع مورد تاکید همه ماست؛ اما ما دست‌اندرکاران امور اجتماعی گاهی اولویت‌ها را پس و پیش می‌کنیم و این مهم را فراموش می‌کنیم. این موضوعی است که ما ارامنه کم داریم و باید آن را از مسلمانان یاد بگیریم. هنرمندان پیام آوران نیکی و زیبایی‌اند و از این نظر شبیه به پیامبرانند. آنها زیبایی و نکویی صفات خداوندی را بر انسان‌ها بازنمایی می‌کنند. حضورشان زیبایی و لطافت به زندگی ما می‌بخشد که همواره ما را به آنها مدیون می‌کند. امیدوارم خداوند به همه هنرمندان و همه کسانی که به تقدیر از آنها می‌پردازند، برکت دهد.»

«محمدجواد حق‌شناس» -رییس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران- نیز در این آیین دیدار به سخنرانی پرداخت و میلاد مسیح را برای همه بشریت به ویژه مسلمانان یک عید راستین دانست: «مسیح بزرگ مردی است که با تمام سختی‌ها برای نجات انسان از فقر، شرک، دورویی و همه آنچه که موجب کدر شدن روح انسان است آمده است و به انسان‌های روزگار خودش و به تمام بشیریت می‌گوید که جنگ موجب تباهی است. خوشبختانه مسلمانان به ویژه ایرانیان مسلمان در علاقه و عشق به حضرت مسیح اگر از مسیحیان پیش‌تر نباشند، قطعا عقب‌تر نیستند. این را می‌توان در نام‌هایی که ایرانیان برمی‌گزینند جست‌وجو کنید. مریم یکی از محبوب‌ترین نام‌هایی است که ما برای دخترانمان بر می‌گزینیم. من نیز با همین عشق نام دختر اولم را مریم و با عشقی به همین میزان نام دومین دخترم را زهرا نهادم. ما در کتاب آسمانی مان سوره‌ای به نام مریم داریم و این یعنی جایگاه شما و دین شما در میان ما، جایگاه کمی نیست.»
 
رییس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: «پیامبر شما پیامبر صلح است و پیامبر ما پیامبر دوستی و تمام پیامبران آمده‌اند تا صلح و دوستی را ترویج دهند، اما بر بشریت چه رفته که امروز جنگ و کشتار سرتاسر این کره خاکی را فراگرفته آن هم به نام پیروی از موسی(ع)، مسیح(ع) و محمد (ص) اما اگر پیروی حقیقی وجود داشت، امروز ما شاهد این همه ظلم و استعمار نبودیم.»‌

حق شناس این نکته را متذکر شد که در شورای اسلامی شهر تهران برای اولین بار اسقف اعظم و رییس شورای خلیفه‌گری ارامنه دعوت شدند تا از تریبون شورای شهر با مردم سخن بگویند:‌ «امیدواریم فرصت فراهم شود که همه ما در کشوری سرشار از صلح و دوستی زندگی کنیم و این شهر را شما هنرمندان که نزدیک‌ترین طبقه به پیامبران هستید، به جای دود و آلودگی به آثارتان آذین کنید.»

محمود صلاحی رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نیز در سخنان کوتاهی ضمن تبریک سال نوی میلادی گفت: «میلاد مسیح را نه فقط به شما، بلکه به بشریت باید تبریک گفت. هنرمندان ارمنی با هنرشان تاریخ ایران را روایت می‌کنند. من بین هم‌وطنان از هر قوم و قبیله‌ای جدایی نمی‌بینم، ما در سخت‌ترین شرایط مانند جنگ تحمیلی در کنار هم جنگیدیم و تعدادی از شهدای دفاع مقدس هم ارمنی بودند. که امسال من به اتفاق آقای حق شناس به خانواده این عزیزان سر زدیم. سال گذشته برای اولین بار این برنامه با برگزاری نمایشگاهی از آثار هنرمندان ارمنی در نگارخانه مریم و با حضور اسقف اعظم و اعضای ارشد شورای خلیفه‌گری برگزار شد. امسال اما سعی کردیم تا برنامه ویژه‌تری را برای تقدیر از این هنرمندان برگزار کنیم و امیدواریم در سال جدید این دوستی و همکاری میان شما هنرمندان ایرانی ارمنی و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران مستحکم‌تر از پیش باشد.»